Első generációs számítógépek

Elektronikus számítógépek Kapcsolóelemek

Elektronikus számítógépek

Az információfeldolgozó gépek fejlődésében az igazi áttörést az elektronikus számítógépek jelentették, már az első ilyen szerkezetek 1000-szer gyorsabban számoltak, mint elektromechanikus elődeik. A műveletvégzés sebességének három nagyságrenddel történő növekedése olyan lépés, amely irrelevánssá teszi az addig szokásos viszonyítást, azaz hogy a számolást végző gép hány emberi „komputer” munkáját váltja ki. Ez az elképesztő gyorsaságnövekedés nem hasonlítható emberi léptékkel és nem képzelhető el – mint ahogy a rakéták tolóerejét sem igazán tudjuk lóerővel, vagy a hidrogénbomba detonációját puskapor egyenértékben kifejezve érzékeltetni.

Mitől ilyen gyorsak ezek a gépek? A rövid válasz: az elektronikus számítógépek azért lehetnek ilyen hihetetlenül gyorsak, mert nincsenek bennük mechanikusan mozgó alkatrészek. Az elektroncsövet már a 20. század eleje óta ismerték, és 1935 körül a modern digitális és analóg számítógépek iránti igények megnövekedése idején széleskörűen használták, de nem kapcsolóelemként. Ilyen próbálkozások is történtek, de ezekről akkoriban kevesen tudtak, és a számítógép-fejlesztők számára az elektromágneses jelfogók és a számkerekek, vagy ezek kombinációja sokkal kézenfekvőbb kapcsoló-, illetve műveletvégző elemnek tűnt. Az ezeknek az elemeknek a felhasználásával elért sebesség néhány kivételtől eltekintve többnyire elegendőnek is bizonyult. Ilyen kivétel például nagy adattömeg gyors elemzése, illetve nagyon sok számítás rövid idő alatt történő elvégzése. A második világháború során keletkezett olyan sürgető szükséglet, amit az addigi számolási módszerekkel nem lehetett kielégíteni.


Első generációs számítógépek: az elektroncső

A számítógépek első generációja

Az elektroncsövet 1904-ben találták fel. Felfedezték azt is, hogy nemcsak erősítőként, hanem kapcsolóként is alkalmazható. Az elején azonban a csövek drágák, megbízhatatlanok és rövid életűek voltak, csak az 1940-es évektől használták őket számítógépek készítésére. Az elektroncsövek sokkal gyorsabb gépek építését tették lehetővé, mint a relék. Ennek az eszköznek a felhasználásával készült az első számítógép-generáció. Az első számítógép-generáció ideje nagyjából az 1946-1954 közötti évekre tehető. (Rutkovszky Edéné [2021])

Műveleti sebességük 300-5000 művelet volt másodpercenként. A programozásuk kizárólag gépi kódban történt. Nagy volt az energia-felhasználásuk, és gyakori a meghibásodásuk. (Katona [2021]: 75)


az ENIAC munka közben
A Ballisztikai Kutatólaboratórium 328-as épületében felállított EDVAC számítógép
a számítógép Neumann-architektúrája

Fontosabb első generációs számítógépek:

A Neumann elvek:

  1. soros (vagy szekvenciális) utasításvégrehajtás: az utasítások végrehajtása időben egymás után történik
    • ellentéte a párhuzamos utasításvégrehajtás (pl. többprocesszoros gépek esetén)
  2. kettes (bináris) számrendszer használata
  3. belső memória (operatív tár) használata a program és az adatok tárolására (ez az ún. tárolt program elve)
    • a számítógép meghatározott funkciókat végrehajtó hardver egységekkel rendelkezik
  4. teljesen elektronikus működés: a számítógép központi egységében nincsenek mozgó alkatrészek
  5. széles körű (univerzális) felhasználhatóság (alkalmasság bármilyen adatfeldolgozási feladatra)
    • a számítógép univerzális Turing-gépként működik (a Turing-gép egy absztrakt automata bármilyen adatfeldolgozási feladat matematikai modellezésére)

(Vissza a tartalomjegyzékhez)


Informatikatörténet és hardverismeret
T. Nagy László, Boda István 2021.