A Gutenberg-galaxis

A Gutenberg-galaxis

Az 1960-as években Marshall McLuhan, a kanadai médiakutató író könyveiben és próféciaszerű nyilatkozataiban a könyvek világának hanyatlását prognosztizálta egy új, elektronikus médiakörnyezet növekvő dominanciája mellett. Legismertebb könyve, „A Gutenberg-galaxis: a tipográfiai ember létrejötte" már a címében exponálja alaptéziseit: a modern Európa és általában a nyugati társadalom arculatát a nyomtatás és a könyv formálta ki, és a nyomatott szövegek primátusára épülő kultúra az emberek pszichikumát is átformálta.

McLuhan papírszempontból pesszimista jövendölésével szemben másféle felfogás is létezik. Mark Y. Herring, a Winthrop University dékánja 2001-ben 10 okot sorolt fel, amiért az internet és a digitális média nem helyettesítheti a papíralapú könyvtárakat:
  1. Nem található meg minden az interneten.
  2. A "tű a szénakazalban"-elmélet.
  3. A weben nincs minőség-ellenőrzés.
  4. Amit nem tudsz, az bánt igazán. A teljes szövegű webhelyek nem teljesek.
  5. Problémák a könyvekkel. Az 1925 előtt publikált könyvekből a weben csak kb. 20 ezer cím van meg, pedig ezekre már nem vonatkoznak a szerzői jogi megkötések.
  6. Az e-könyvek olvasókészülékeinek használata gyakran fejfájást okoz, megerőlteti a szemet. Kevesen szeretnek képernyőről olvasni, a használók nagy része a két oldalnál hosszabb dokumentumokat kinyomtatja.
  7. Az internet léte ellenére minden egyetemnek van könyvtára.
  8. A teljes digitalizálás hihetetlenül drága lenne. (Copyright költségek és problémák, a digitalizálás jelenleg iszonyúan munkaigényes.)
  9. Egy kilométer hosszú, egy centiméter mély. Kevés olyan dolog található az interneten, ami 15 évnél régebbi.
  10. Az internet mindenhol jelen van, de a könyvek hordozhatóak.
A "10 ok" nagy része az olcsó e-könyvolvasók elterjedése és a tömeges digitalizálás miatt azóta megdőlt.
(Gutenberg-galaxis - Wikipédia, 2021-04-16)

(Vissza a tartalomjegyzékhez)


Informatikatörténet és hardverismeret
T. Nagy László, Boda István 2021.