A távközlés forradalma

A távközlés forradalma Az internet útvonalainak ábrázolása

A XVII. század elejére a nyomtatás teljesen új információs világot hozott létre. A szövegek gépi sokszorosításának technológiája az ideák és tapasztalatok gyors és hatékony terjesztésével dinamizálta a szellemi szférát, felgyorsította a kulturális evolúciót és elvezetett a technikai civilizáció kialakulásához. Figyelemre méltó azonban, hogy egészen a 19. század közepéig az információ megjelenési formája, terjedésének sebessége alig változott, volumene pedig viszonylag egyenletesen növekedett.

A 19. században aztán leleményes feltalálók – a fizika és kémia újabb eredményeire építve, azokat részben továbbfejlesztve – új típusú információrögzítő és továbbító eszközök és eljárások sokaságát hozták létre. Az újabb információs forradalom előidézői azzal kísérleteztek, hogy hogyan lehetne az egy adott téridőben történt információs eseményeket eredeti formájukban megjeleníteni egy másik téridőben.

A valóságról készült leírás helyett a valóság felidézése volt a cél: az írás helyett a beszéd, a grafika és a festmény helyett pedig magának a látványnak a rögzítése illetve átvitele. Ezeknek a törekvéseknek a realizálásához az elektromosság és az elektromágneses hullámok, a sötétkamra és a fényérzékeny vegyületek ideális „médiumnak” bizonyultak, és az új álom alig 100 év alatt maradéktalanul megvalósult.

Fontos dátumok a távközlésben: (Távközlés - Wikipédia, 2021-04-16)

(Vissza a tartalomjegyzékhez)


Informatikatörténet és hardverismeret
T. Nagy László, Boda István 2021.