A telefon

A telefon Graham Bell telefonál
Alexander Graham Bell
Graham Bell telefonja
Bell telefonja

A telefon feltalálása volt a távközlési forradalom következő lépése. Az emberi hang közvetlen átvitele volt valójában az új kommunikációs eszköztár első teljes értékű képviselője. A vezetékes hangátvitel során ugyanis a távíróval ellentétben kiiktatódik az ember fentebb említett kódoló és dekódoló tevékenysége. A szó nem elszáll, hanem az elektromos áram segítségével átrepül egy vezetéken, hogy megszólaljon egy másik helyen is. A hanghatás, a beszédfolyam a maga fizikai valójában kerül át a csatornán a hang által keltett levegőrezgés fizikai paramétereivel analóg áramingadozások formájában. A másik végponton az áramerősség ingadozásai mechanikus rezgéseket indukálnak, és a keltett levegőrezgések eredményeképpen rekonstruálódik, megszólal az átvezetett hang. Megtörténik a csoda: a beszélőknek nem kell azonos helyen lenniük, mégis beszélgethetnek egymással. Graham Bell, aki az első, már használható telefon (1876) konstruktőre volt, a philadelphiai centenáriumi világkiállításon mutatta be készülékét a nyilvánosságnak.

Bell hallásjavító készülékkel kísérletezett, tulajdonképpen ebből kiindulva találta fel a telefont. 1876. március 7-én kapta meg a szabadalmat távbeszélő készülékére. (Tíz évvel később már 150 000 embernek volt telefonja Amerikában.) Megalapította saját cégét, amely hamarosan perbe keveredett a Western Union társasággal, akiknél Edison fejlesztette a telefont. Elisha Gray amerikai mérnök is már évek óta dolgozott saját készülékén, melyre a szabadalmat szerencsétlen módon éppen akkor, ugyanazon a napon nyújtotta be, mint Bell. Évekkel korábban Németországban Philipp Reis fizikus és feltaláló szintén megalkotta saját távbeszélőjét, még a neve is telefon volt. Reis fiatalon meghalt, a német tudományos világ nem lelkesedett túlzottan a telefonért, nem kísérleteztek vele tovább.
Időközben Olaszországban Antonio Meucci dolgozott ki telefonkészüléket, aki egy színháznál volt gépkezelő, ott jött rá, hogyan továbbítsa a hangot. Meucci Kubába, majd New Yorkba költözött, több találmánya is volt, melyeket párhuzamosan fejlesztett. Telefonját azért tartotta fontosnak, mert felesége súlyos reumás panaszokkal küzdött, nemhogy a házból, lassan szobájából sem nagyon mozdult ki. Meucci azért építette ki a házban a telefont, hogy tudjanak beszélgetni. A szabadalmaztatást elindította ugyan jóval Bell előtt, de pénzhiány miatt nem tudta befejezni.
(Amerika szerint már nem Bell a telefon atyja - Szabad Magyar Szó)

(Vissza a tartalomjegyzékhez)


Informatikatörténet és hardverismeret
T. Nagy László, Boda István 2021.