Alan Turing és a Turing-gép

Alan Turing Turing-gép

Alan Mathison Turing (1912-1954) angol matematikus, a modern számítógép-tudomány egyik atyja. Nagy hatással volt az algoritmus és a számítógépes adatfeldolgozás hivatalos koncepciójának kidolgozására. Megalkotta az általa megfogalmazott Turing-gép fogalmát (1936). Szabályba foglalta a ma már széles körben elfogadott Church–Turing-tézist, ami szerint minden számítási modell és gyakorlati számítási modell azonos a Turing-géppel vagy annak részegységével.

A második világháború alatt sikeres erőfeszítéseket tett a német rejtjelkódok feltörésére (pl. az ún. Turing-bomba egy elektromechanikus párhuzamos működésű számítógép volt az Enigma kódjának dekódolására). A háború alatt és után részt vett az egyik legkorábbi digitális számítógép, a Colossus létrehozásában. A gépi intelligenciával kapcsolatban közreadott több provokatív írást, például a Computing Machinery and Intelligence címűt, amelynek az első sora újszerűen gondolatébresztő volt: "Azt javaslom megfontolásra, hogy tudnak-e a gépek gondolkodni?” Ez az alapkérdése az ún. Turing-tesztnek.

A Turing-gép fogalmát Alan Turing angol matematikus dolgozta ki 1936-ban a matematikai számítási eljárások, algoritmusok precíz leírására, tágabb értelemben pedig mindenfajta "gépies" problémamegoldó folyamat, automatikusan végrehajtható számítás, például az akkoriban még nem létező számítógépek működésének modellezésére.
( Turing-gép - Wikipédia)

(Vissza a tartalomjegyzékhez)


Informatikatörténet és hardverismeret
Boda István, T. Nagy László 2021.