Alkalmazott matematika 1


Tartalom, témakörök

  1. Elemi vektoralgebra. Vektoriális és vegyes szorzat (Selényi-Szendrei 1969: 95-133; Farkas-Farkasné 2001: 7-35)
  2. Trigonometrikus függvények (Obádovics 1972: 364-437; Farkas-Fritzné-Kissné 2000: 21-29; Czinder 2021)
  3. Az analitikus geometria alapjai (Selényi-Szendrei 1969: 157-186; Obádovics 1972: 447-468; Reiman 1992: 326-343, 371-381)
  4. Kör, parabola, ellipszis, hiperbola. Kúpszeletek és másodrendű görbék (Reiman 1992: 345-371; Obádovics 1972: 468-515; Selényi-Szendrei 1969: 210-289)
  5.  előző témakörök (1−6) ⇒ 

7.1. Elemi vektoralgebra

A továbbiakban a vektorok tulajdonságait fogjuk vizsgálni a három dimenziós térben, a "középiskolai tanulmányaink során megszokott s tapasztalt teret" alapul véve (Selényi-Szendrei 1969: 95). Egyes esetekben a vektorok tulajdonságait a két dimenziós síkban fogjuk vizsgálni.

A tér egy irányított szakasza a tér két pontját (P1 és P2) a megadott sorrendben összekötő egyenes szakasz. Jelöljük ezt az irányított szakaszt P1P2 módon.

Egy P1P2 irányított szakaszhoz a következő jellemzők tartoznak:

"Világos, hogy végtelen sok olyan irányított szakasz van, amelyiknek megegyezik a hossza, az állása és az iránya; bármely két ilyen irányított szakasz közül az egyik a másikba eltolással átvihető. Az ilyen irányított szakaszok közül tetszés szerint egyet kiválasztunk, s ezt vektornak nevezzük." (Selényi-Szendrei 1969: 96)

Rögzítsünk egy Descartes-féle koordináta-rendszert az x, y és z tengelyek irányába mutató
ex=i, ey=j, ez=k
egységvektorokkal. A három dimenziós térben bármely
v=(x,y,z)
vektor az origóból (O) kiinduló és a P=(x,y,z) pontba mutató irányított szakaszként fogható fel, amelynek kezdőpontja az origó, végpontja a P pont, iránya pedig az origóból a P pontba mutat (O→P).

Az i, j és k egységvektorok által alkotott természetes bázisban egy tetszőleges v vektor a
v=x*i+y*j+z*k
lineáris kombináció segítségével fejezhető ki, ahol (x,y,z) a v vektor természetes bázisra vonatkozó koordinátáit jelenti.

Legyen P1P2 egy tetszőleges irányított szakasz és legyen ℙ(P1P2) azoknak az irányított szakaszoknak a halmaza, amelyek eltolással a P1P2 szakaszba (és ezáltal egymásba) átvihetőek. A továbbiakban minden ℙ(P1P2)-beli irányított szakaszhoz ugyanazt a vektort fogjuk hozzárendelni: azt az origó kezdőpontú vektort, amely mint irányított szakasz maga is a ℙ(P1P2) halmazba tartozik.

Ezzel a hozzárendeléssel az irányított szakaszok halmazát ekvivalenciaosztályokra bontottuk úgy, az egymásba eltolható irányított szakaszokat (és csak azokat) egy ekvivalenciaosztályba soroltuk. Minden ekvivalenciaosztályban pontosan egy olyan irányított szakasz van, amelynek a kezdőpontja a koordináta-rendszer origója. Az ennek megfelelő vektort rendeljük az adott ekvivalenciaosztályhoz.

Mivel egyes fizikai alkalmazásokban (pl. a statikában az erő esetében) "az irányított szakaszok nem tolhatók el önmagukkal párhuzamosan, más szóval kezdőpontjuk egy ponthoz rögzített", jegyezzük meg, hogy a fenti módon értelmezett (vagyis "szabadon eltolható") vektorokat szabad vektoroknak, míg a kezdőponthoz rögzített vektorokat kötött vektoroknak nevezzük (vö. Selényi-Szendrei 1969: 97).

A korábbiaknak megfelelően értelmezzük


Nézzük meg ezek után egy egyszerű példán keresztül, hogyan jelennek meg a fenti fogalmak síkbeli vektorok esetén, a két dimenziós síkban.

két vektor összege a síkban

Legyen a=(1,2) és b=(3,1) két síkbeli vektor. Ekkor teljesülnek az alábbiak:

Az ábrán megfigyelhető a vektorok összeadására vonatkozó szabály: egy b vektort úgy adunk hozzá egy a vektorhoz, hogy
   (1) a b vektort eltoljuk úgy, hogy kezdőpontja az a vektor végpontjával essen egybe (ilyenkor azt mondjuk, hogy összefűzzük az a és b vektorokat);
   (2) az a és b vektorok összefűzése után az a+b összegvektor kezdőpontja az a vektor kezdőpontja, végpontja pedig a b vektor végpontja lesz.

"Ha a és b nem párhuzamos, akkor két vektor összegét és az összeadás kommutativitását a két vektorral mint oldallal szerkesztett paralelogramma mutatja" (Selényi-Szendrei 1969: 99). Ez az ún. paralelogramma-szabály.

Az a és b vektorok (ba) különbsége az a vektor, amit az a vektorhoz adva a b vektort kapjuk. Ebből következően a (ba) különbségvektort úgy kapjuk meg, hogy
(1) először is az a vektort szükség esetén eltoljuk úgy, hogy kezdőpontja azonos legyen a b vektor kezdőpontjával;
(2) ezek után a (ba) különbségvektor kezdőpontja a kivonandó vektor (a) végpontja, végpontja pedig a kisebbítendő vektor (b) végpontja lesz.

Ha több vektort akarunk összeadni, akkor az összeadandó vektorokat egy adott sorrendben összefűzzük (az összeadás kommutativitása miatt a sorrendet tetszőlegesen választhatjuk meg). Az összegvektor kezdőpontja az első vektor kezdőpontjával, az összegvektor végpontja pedig az utolsó vektor végpontjával fog egybeesni.

Számoljuk ki ezek után az a és b vektorok skaláris szorzatát:

a*b = (1,2)*(3,1) = 1*3+2*1 = 5

Képezzük az U=[a,b] mátrixot, amelynek oszlopvektorai az a és b vektorok. Mivel az

U = 
1 3
2 1

mátrix reguláris (det U=1*1−3*2=1−6=−5), ezért az a és b vektorok lineárisan függetlenek, vagyis a síkban (egy két dimenziós lineáris térben) bázist alkotnak.

A síkban két vektor akkor lineárisan függő, ha az egyik vektor kifejezhető a másik skalárszorosaként, azaz a két vektor egy egyenesbe esik (a vektorok kollineárisak).

A 2*2-es U mátrix inverze nagyon könnyen kiszámítható, mivel mindegyik algebrai aldeterminánsa egy 1*1-es mátrix:

U−1 = −1/5* 
1 −3
−2 1

Álljon az U bázis az u1=a és u2=b vektorokból. Számítsuk ki a fenti példában szereplő vektorok U-bázisra vonatkozó koordinátáit az
xU=U−1*x
képlet alapján:

x y xU yU
a 1 2 1 0
b 3 1 0 1
a+b 4 3 1 1
2*b 6 2 0 2
2*ba 5 0 −1 2

Például az a=(ax,ay)=(1,2) vektor U-bázisra vonatkozó koordinátáit
axU = (-1/5)*(1*1-3*2) = 1
ayU = (-1/5)*((-2)*1+1*2) = 0
módon számíthatjuk ki. (Ez abból is következik, hogy az a vektor az U bázis első bázisvektora, és emiatt a=1*a+0*b nyilvánvalóan teljesül.)
A c=a+b=(4,3) vektor esetében az U-bázisra vonatkozó koordinátákat teljesen hasonlóan,
cxU = (-1/5)*(1*4-3*3) = (-1/5)*(-5) = 1
cyU = (-1/5)*((-2)*4+1*3) = (-1/5)*(-5) = 1
módon kaphatjuk meg.

Számoljuk ki az U bázis bázisvektoraiból képezhető Gram-féle mátrix elemeit:

Az U bázisban a bázisvektorokra nyilvánvalóan teljesül, hogy
    aU=(1,0) és
    bU=(0,1).
Ezek alapján az a*b skaláris szorzat kiszámítható az a és b vektorok U bázisra vonatkozó koordinátáinak segítségével is:

a*b = g11*aU1*bU1 + g12*aU1*bU2 + g21*aU2*bU1 + g22*aU2*bU2 = g12*aU1*bU2 = g12*1*1 = 5

7.2. Vektoriális és vegyes szorzat

Legyenek a, b, és c síkbeli vagy térbeli vektorok. "Két vektor szögén az irányukat jellemző félegyenesekkel, mint szögszárakkal meghatározott kisebbik szöget értjük." (Selényi-Szendrei 1969: 97)

Ebből következik, hogy egyirányú vektorok szöge (vagy hajlásszöge) zérus, ellentétes irányú vektorok szöge pedig egyenesszög.

A későbbiekben szükségünk lesz az alábbi fogalmakra:

(1) A szög mértékegységeként általában a radiánt (vagy ívmértéket) szokás használni. Egy α szög ívhossza (azaz a szög nagysága radiánban mint mértékegységben kifejezve) megegyezik egy egységsugarú körben (r=1) azzal az ívhosszal (b), amely az α középponti szöghöz tartozik.

szög mértéke radiánban kifejezve

Általánosan megfogalmazva: ha egy tetszőleges, 'r' sugarú körben az α középponti szöghöz a kör 'i' ívhossza tartozik, akkor
    α=i/r
teljesül.

A definícióból következően a derékszög mértéke radiánban arc 90°=π/2, az egyenesszög mértéke radiánban arc 180°=π, és a teljesszög mértéke radiánban arc 360°=2*π (ahol 'arc' a fokban kifejezett szög ívmértékét jelöli).

Helyezzük el a fenti ábrán szereplő kört egy Descartes-féle (derékszögű) koordináta-rendszerben úgy, hogy az 'α' középponti szög "alsó" szára essen egybe az 'x' tengellyel, a kör középpontja pedig az origóval. (Ebben az esetben az 'α' szöget irányszögnek szokás nevezni.) szög mértéke radiánban kifejezve, koordináta-tengelyekkel

(2) Forgassuk el a derékszögű koordináta-rendszerben az 'α' középponti szöghöz mint irányszöghöz tartozó (ún. "mozgó") szögszárat az origó körül pozitív (azaz az óramutató járásával ellentétes) vagy negatív irányban, miközben a szög másik, a koordináta-rendszer 'x' tengelyével egybeeső (ún. "nyugvó") szárát rögzítjük.

Egy teljes kör megtétele után a mozgó szögszár önmagába megy át, ilyenkor az 'α' szög mértékét 2*π értékkel növeljük, ill. csökkentjük a forgás irányától függően. Ezzel a szög mértékét tetszőleges valós szám esetén értelmezhetjük. Ilyenkor ún. forgásszögről beszélünk. (vö. Farkas-Fritzné-Kissné 2000: 21)

(3) Tegyük fel, hogy a derékszögű koordináta-rendszerben az 'α' forgásszöghöz mint középponti szöghöz tartozó ("mozgó") szögszár az egységsugarú kört a P(x,y) pontban metszi. Ekkor

  • a P(x,y) pont első koordinátáját az 'α' szög koszinuszának nevezzük, azaz
    • cos(α) ⇋ x;
  • a P(x,y) pont második koordinátáját az 'α' szög szinuszának nevezzük, azaz
    • sin(α) ⇋ y.

Vegyük észre, hogy a fenti ábrán szereplő 'α' hegyesszög esetén az O(0,0) pont (az origó), a P(x,y) pont és a Px(x,0) pont (a P pont merőleges vetülete az 'x' tengelyre) egy derékszögű háromszöget határoz meg, amelynek egyik hegyesszöge α, másik hegyesszöge pedig (π/2−α) nagyságú.

Legyenek a és b síkbeli vagy térbeli vektorok. Ekkor skaláris szorzatukra a következő teljesül:

A korábbi példában a=(1,2) miatt a=ex+2*ey, vagyis a*ex=ax=1 teljesül. Ha az a vektornak az 'x' tengellyel (és ezáltal az ex egységvektorral) bezárt szöge 'φ', akkor a fenti képletből
cos(φ)=a*ex/(|a|*|ex|)=1/|a|
következik. Ez megfelel a (0,0)-(1,2)-(1,0) derékszögű háromszögben a koszinusz függvény "hagyományos" definíciójának ("a szög melletti befogó osztva az átfogóval").

Két vektor akkor és csak akkor merőleges egymásra, ha skaláris szorzatuk zérus.

A három dimenziós térben vezessünk be két további műveletet, a vektorok vektoriális szorzatát és vegyes szorzatát.

(1) Legyenek a és b térbeli vektorok. Az a és b vektorok vektoriális szorzatán azt az a×b vektort értjük, amelyre a következők teljesülnek:

Az a, b és c vektorok jobbrendszert alkotnak, ha a c vektor irányából nézve az a vektort pozitív irányban el tudjuk forgatni a b vektorba az egyenesszögnél (arc 180°=π-nél) kisebb szöggel.
A jobbrendszert jobb kezünkkel is illusztrálhatjuk úgy, hogy
    – ha az a vektor irányába a hüvelykujjunkat és
    – a b vektor irányába a mutatóujjunkat állítjuk, akkor
    – a középső ujjunk éppen az a×b vektor irányába fog mutatni. (vö. Selényi-Szendrei 1969: 119-120).

A jobbkéz-szabály bemutatása

A jobbrendszerhez hasonlóan a balrendszert a bal kezünk hüvelyk-, mutató- és középső ujjunkkal illusztrálhatjuk.

A fentiek alapján belátható (és kipróbálható), hogy ha az a, b és c vektorok (a,b,c) sorrendben jobbrendszert alkotnak, akkor

Két vektor akkor és csak akkor párhuzamos egymással, ha vektoriális szorzatuk zérusvektor.

Adjuk meg az a=(a1,a2,a3) és b=(b1,b2,b3) térbeli vektorokat a térbeli Descartes-féle koordináta-rendszer az x, y és z tengelyeinek irányába mutató
    ex=i, ey=j, ez=k
egységvektorokra mint bázisra vonatkozó koordinátáikkal. Ekkor az a és b vektorok vektoriális szorzata
    a×b= (a2*b3−a3*b2)*i − (a1*b3−a3*b1)*j + (a1*b2−a2*b1)*k
módon számítható ki.

A képletet legegyszerűbben a következő módon lehet megjegyezni:

a×b = det 
i j k
a1 a2 a3
b1 b2 b3

A fenti "determináns" formális kifejtése éppen a vektoriális szorzat kiszámítására vonatkozó képletet adja.

Legyenek a, b, és c tetszőleges térbeli vektorok, és λ tetszőleges valós szám (skalár). Ekkor a vektoriális szorzatra teljesülnek az alábbiak:

(2) Legyenek a, b, és c térbeli vektorok. Ekkor az (a×b)*c vektort az a, b, és c vektorok vegyes szorzatának nevezzük, és
    a·b·c=(a×b)*c
módon jelöljük.

Adjuk meg az a=(a1,a2,a3), b=(b1,b2,b3) és c=(c1,c2,c3) térbeli vektorokat most is a térbeli Descartes-féle koordináta-rendszer az x, y és z tengelyeinek irányába mutató
    ex=i, ey=j, ez=k
egységvektorokra mint bázisra vonatkozó koordinátáikkal. Ekkor az a, b és c vektorok vegyes szorzata a következő módon számítható ki:

a·b·c= = det 
a1 a2 a3
b1 b2 b3
c1 c2 c3

Három vektor akkor és csak akkor egysíkú (komplanáris) egymással, ha vegyes szorzatuk zérus.


Például tekintsük az alábbi vektorokat (vö. Selényi-Szendrei 1969: 133):
    a=(2,-3,1),
    b=(3,4,-2), és
    c=(0,3,6).

Ellenőrizzük az alábbi állításokat:

8. Trigonometrikus függvények

A trigonometria "azokkal az összefüggésekkel foglalkozik, amelyek lehetővé teszik, hogy a háromszögek ismert alkatrészeiből az ismeretleneket számítással meghatározhassuk" (Obádovics 1972: 364).

Vizsgáljuk először a derékszögű háromszögeket a síkban. Legyen az A, B és C pontok által meghatározott ABC háromszög egy derékszögű háromszög, amelynek az AC és CB szakaszok a befogói (|AC|=b és |CB|=a), az AB szakasz pedig az átfogója (|AB|=c). Az AB átfogó és az AC befogó által bezárt hegyesszög legyen 'α' (a másik hegyesszög legyen β, a két befogó által bezárt szög pedig értelemszerűen derékszög).

ABC derékszögű háromszög

Ha két derékszögű háromszög szögei megegyeznek, akkor a háromszögek hasonlóak, vagyis az egymásnak megfelelő oldalak aránya megegyezik. Ezért az oldalak aránya csak a szögek nagyságától függ. Ennek megfelelően az 'α' hegyesszögre értelmezhetjük az alábbi szögfüggvényeket:

Tekintsünk egy tetszőleges ABC háromszöget (amelynek oldalai rendre a, b és c, szögei α, β és γ, területe pedig t). A háromszöget egy magasságvonal (pl. mc) meghúzásával két derékszögű háromszögre bonthatunk. Alkalmazva a szögfüggvények meghatározását, valamint a Pitagorasz-tételt a derékszögű háromszögekre, az alábbi összefüggésekhez jutunk (vö. Obádovics 1972: 395-399):

A szinusz és koszinusz szögfüggvényekre érvényesek az alábbi összefüggések:

Az előző sin2(α)+cos2(α)=1 összefüggésből cos(α)=√1−sin2(α) következik, aminek segítségével például a tangensfüggvény kifejezhető a szinuszfüggvény segítségével
    tg(α)=sin(α)/√1−sin2(α)
módon. Ez az összefüggés közvetlenül is leolvasható egy olyan derékszögű háromszögből, amelynek az átfogóját 1-nek választjuk. Ekkor az α szöggel szemközti befogó hossza éppen sin(α) lesz, a másik befogó hossza pedig √1−sin2(α) lesz.

Néhány speciális szög esetén közvetlenül is meghatározhatjuk a szögfüggvények értékét:

α sin(α) cos(α) tg(α) ctg(α)
0 0 1 0 (nem értelmezett)
arc 30°=π/6 1/2 3/2 3/3 3
arc 45°=π/4 2/2 2/2 1 1
arc 60°=π/3 3/2 1/2 3 3/3
arc 90°=π/2 1 0 (nem értelmezett) 0

A fenti táblázatban szereplő értékek könnyen megkaphatóak, ha egy egységoldalú négyzetban vagy egy egységoldalú egyelő oldaló háromszögben vizsgáljuk egy átló, ill. magasságvonal által határolt derékszögű háromszögeket.

Ha az 'α' középponti szöghöz mint irányszöghöz tartozó szögszárat arc 90°=π/2 szöggel (pozitív irányban) elforgatjuk, akkor az α'=α+π/2 középponti szög szögfüggvényeire
    sin(α')=sin(α+π/2)=cos(α) és
    cos(α')=cos(α+π/2)=−sin(α)
teljesül.

Legyen az 'α' középponti szög egy hegyesszög, amelynek a mozgó szögszárát az egységkörön fekvő 'P' pontba mutató v egységvektor iránya jelöli ki. Forgassuk el a v vektort π/2-vel pozitív irányba, és az így kapott egységvektort jelöljük w-vel, a w vektor végpontját W-vel, irányszögét pedig α'=α+π/2-vel.

irányszög elforgatása 90 fokkal

Mivel az OPV és OWQ háromszögek egybevágók,
    W(x,y)=(cos(α'),sin(α'))=(−sin(α),cos(α))
teljesül.

Ha a szinusz és koszinusz függvények értékét általánosítani akarjuk a [0,2*π) szögtartományra, akkor a korábbi definícióhoz kell visszatérnünk:

Tegyük fel, hogy a derékszögű koordináta-rendszerben az 'α' forgásszöghöz mint középponti szöghöz tartozó ("mozgó") szögszár az egységsugarú kört a P(x,y) pontban metszi. Ekkor

  • a P(x,y) pont első koordinátáját az 'α' szög koszinuszának nevezzük, azaz
    • cos(α) ⇋ x;
  • a P(x,y) pont második koordinátáját az 'α' szög szinuszának nevezzük, azaz
    • sin(α) ⇋ y.

Az egységsugarú körön fekvő és az I. síknegyedben levő P(x,y) pontot
– először tükrözzük az 'y' tengelyre (P'),
– majd a P' pontot tükrözzük az 'x' tengelyre (P''),
– és végül a P'' pontot tükrözzük az 'y' tengelyre (P''').
Az alábbi ábráról olvassuk le a tükrözéssel kapott pontok koordinátáit, ha az I. síknegyedben levő P pont koordinátái 'x' és 'y':

szögfüggvények általánosítása a [0,2*π) tartományban

Mivel az egységsugarú körön fekvő P(x,y) pont koordinátái éppen az α∈[0,π/2) hegyesszög mint középponti szög szögfüggvényei (azaz cos(α)=x és sin(α)=y teljesül), ezért a fenti összefüggéseket felhasználhatjuk a szögfüggvények értékének kiterjesztésére a II., III. és IV. síknegyedbe eső középponti szögek esetére:

I. síknegyed II. síknegyed III. síknegyed IV. síknegyed
sin(α) sin(π−α)=sin(α) sin(π+α)=−sin(α) sin(2*π−α)=−sin(α)
cos(α) cos(π−α)=−cos(α) cos(π+α)=−cos(α) cos(2*π−α)=cos(α)
tg(α) tg(π−α)=−tg(α) tg(π+α)=tg(α) tg(2*π−α)=−tg(α)
ctg(α) ctg(π−α)=−ctg(α) ctg(π+α)=ctg(α) ctg(2*π−α)=−ctg(α)

Megjegyzés: a tangens és kotangens függvényekre vonatkozó összefüggések egyszerűen következnek a tg(α)=sin(α)/cos(α) és ctg(α)=cos(α)/sin(α) összefüggésekből. (Jegyezzük meg, hogy a fenti összefüggések tetszőleges 'α' szög esetén is érvényesek.)

A negatív (−α) középponti szöghöz (negatív irányszöghöz) tartozó Q(x,y) pont a pozitív 'α' középponti szöghöz (pozitív irányszöghöz) tartozó P(x,y) pontnak a koordinátarendszer 'x' tengelyére való tükrözésével kapható meg:

negatív irányszög

Az 'x' tengelyre való tükrözéssel kapott Q(x,y) pont koordinátái a 'P' pont 'x' és 'y' koordinátából
    Q(x,y)=(x,−y)
módon kaphatók meg. Ennek megfelelően egy negatív szög esetén az 'x' koordináta (azaz a koszinuszfüggvény értéke) nem változik, az 'y' koordináta (a szinuszfüggvény értéke) pedig előjelet vált. Vagyis teljesülnek az alábbi összefüggések:

Mivel egy forgásszög 2*π nagyságú forgatás után önmagába megy át (és ugyanez történik akkor, ha k-szoros forgatást végzünk (ahol k∈ℤ tetszőleges egész szám), értelmezzük a szinusz- és koszinuszfüggvényt tetszőleges α+2*k*π szög esetén
sin(α+2*k*π) ⇋ sin(α)
cos(α+2*k*π) ⇋ cos(α)
módon, ahol 'α' a [0,2*π) szögtartományba eső tetszőleges szög. Ebből következik, hogy a szinusz- és koszinuszfüggvény 2*π-re periodikus függvény.

Mivel tg(α)=sin(α)/cos(α), ezért a tangensfüggvény (valamint a kotangensfüggvény) is 2*π-re periodikus függvény. Az egyes síknegyedekre vonatkozó táblázatból
    sin(α+π)/cos(α+π)=sin(α)/cos(α)
következik, továbbá a 2*π-re való periodicitásból a fenti összefüggés minden
    α+π+2*k*π=α+(2*k+1)*π
szögre is igaz (k∈ℤ). Ebből következik, hogy a tangensfüggvény értéke azonos lesz, ha a szöghöz π tetszőleges egész számszorosát (tetszőleges páros számszorosát vagy tetszőlegges páratlan számszorosát) hozzáadjuk. A tangensfüggvény (valamint a kotangensfüggvény) tehát π-re periodikus függvény.

Legyenek α és β tetszőleges szögek. Ezek szögfüggvényeire érvényesek az alábbi összefüggések (ún. addíciós tételek):

A szögfüggvényekre vonatkozó összefüggésekből további összefüggések vezethetőek le. Például sin(−β)=−sin(β) és cos(−β)=cos(β) miatt
    sin(α−β)=sin(α)*cos(β)−cos(α)*sin(β) és
    cos(α−β)=cos(α)*cos(β)+sin(α)*sin(β)
teljesül stb.


Oldjuk meg az alábbi feladatokat:

(1) Forgassuk el a síkban a derékszögű koordináta-rendszer természetes ex, ey bázisát α=π/6 szöggel.

a koordináta-rendszer elforgatása

Határozzuk meg

(2.1) Bizonyítsuk be a szinusztételt.

(2.2) Bizonyítsuk be az általános háromszög területének kiszámítására vonatkozó tételt.

(2.3) Bizonyítsuk be a koszinusztételt.

(3) Bizonyítsuk be, hogy egy AB szakaszt m:n arányban osztó 'P' pontba mutató p vektorra
p=(m*b+n*a)/(m+n)
teljesül, ahol a az 'A' pontba, b pedig a 'B' pontba mutató vektorok (vö. Selényi-Szendrei 1969: 103-104).

szakaszt m:n arányban osztó pont

(4) Bizonyítsuk be, hogy egy háromszög súlyvonalai egy pontban, a súlypontban metszik egymást. A súlypontba mutató s vektor a háromszög csúcspontjaiba mutató a, b és c vektorok számtani közepe, azaz
    s=(a+b+c)/3
teljesül (vö. Selényi-Szendrei 1969: 115-116).


9.1 Koordinátarendszerek. Az egyenes és a sík egyenletei

Az analitikus geometria (másképpen koordináta-geometria) alapkérdése az, hogy "miként lehet egy pontsokaság minden pontját egyértelműen számadatokkal jellemezni. Ennek az a célja, hogy geometriai feladatokat [a] számítás módszerével oldjunk meg" (Selényi-Szendrei 1969: 157).

(1) A síkbeli vagy térbeli pontok helyzetét egy koordináta-rendszerhez viszonyítjuk. Adjuk meg a síkbeli Descartes-féle (vagy derékszögű) koordináta-rendszert két merőleges egységvektorral (ex és ey), a térbeli Descartes-féle koordináta-rendszert pedig három merőleges egységvektorral (ex, ey és ez). Az egységvektorok definíció szerint jobbrendszert alkotnak.

Az ex, ey és ez vektorok kijelölik a koordináta-rendszer 'x', 'y' és 'z' tengelyeit. (A tengelyek az ex, ey és ez vektorokkal párhuzamos számegyenesek, amelyek métszéspontja az origó.) Ennek megfelelően
– az 'x' tengely pontjait az x*ex vektorok végpontjai,
– az 'y' tengely pontjait az y*ey vektorok végpontjai, és
– a 'z' tengely pontjait a z*ex vektorok végpontjai
adják meg, ahol x, y, z∈ℝ tetszőleges valós számok. (A síkban az 'x' tengelyt abszcissza-tengelynek, az 'y' tengelyt ordináta-tengelynek nevezzük. A térben két tetszőleges koordináta-tengely (az 'x' és 'y', az 'y' és 'z', valamint az 'x' és 'z' tengelyek) által meghatározott síkokat xy, yz és xz koordináta-síkoknak nevezzük.)

Ha a két dimenziós sík egy P(x,y) pontjába mutató vektor r, akkor a P(x,y) pont koordinátáit
    x=r*ex=|r|*|ex|*cos(α)=|r|*cos(α)
    y=r*ey=|r|*|ey|*cos(π/2−α)=|r|*sin(α)
adja meg, ahol 'α' az r vektor irányszöge. (Az 'x', ill. 'y' koordinátát a P(x,y) pont 'x', ill. 'y' tengelyre való merőleges vetülete adja meg.)

(a) Forgassuk el az r vektort pozitív írányba arc 90°=π/2 szöggel, és jelöljük az így kapott vektort r', végpontját pedig P'(x',y') módon. Mivel az elforgatott vektor hossza nem változik,
    x'=|r'|*cos(α')=|r|*cos(α+π/2)=−|r|*sin(α) (x'=−y)
    y'=|r'|*sin(α')=|r|*sin(α+π/2)=|r|*cos(α) (y'=x)
teljesül.

(b) Toljuk el az r vektort önmagával párhuzamosan úgy, hogy kezdőpontja egy adott d vektor D(dx,dy) végpontjával essen egybe. Jelöljük az így kapott vektort r', végpontját pedig P'(x',y') módon.

egy vektor/pont eltolása

Az eltolással kapott vektor (r') a vektorok összefűzésének szabálya szerint az eltolás vektorának (d) és az eltolt vektornak (r) az összege (azaz r'=d+r teljesül) ezért a koordinátákra
    x'=x+dx
    y'=y+dy
teljesül.

Tekintsük most a D(dx,dy)=O' pontot egy olyan koordináta-rendszer origójának, amelynek tengelyei párhuzamosak és egyirányúak az O koordináta-rendszer tengelyeivel. Mivel az OO' irányított szakasz megfelel az eltolás d vektorának, az O' koordináta-rendszert szemléletesen az O koordináta-rendszer "eltolásának" tekinthetjük.

Ebben az értelemben az O' koordináta-rendszerben ábrázolt r vektor megfelel az O koordináta-rendszerben ábrázolt r' vektornak.

Legyenek a három dimenziós térben a derékszögű koordináta-rendszer tengelyeit meghatározó egységvektorok ex, ey és ez. Ekkor az a=(a1,a2,a3) és b=(b1,b2,b3) vektorok az egységvektorokkal
    a=a1*ex+a2*ey+a3*ez
és
    b=b1*ex+b2*ey+b3*ez
módon fejezhetőek ki. Mivel az egységvektorok páronként merőlegesek egymásra, ezért egyrészt
    a*b=a1*b1+a2*b2+a3*b3
teljesül, másrészt pedig például az a vektorra
    a*ex=a1
    a*ey=a2
    a*ez=a3
teljesül. Ha az a vektor x, y és z tengelyekkel bezárt szöge rendre α, β és γ, akkor az a vektor koordinátái
    a1=|a|*cos(α)
    a2=|a|*cos(β)
    a3=|a|*cos(γ)
módon fejezhetőek ki. A cos(α), cos(β) és cos(γ) értékeket az a vektor iránykoszinuszainak nevezzük (ha az a vektor egységvektor, azaz |a|=1 teljesül, akkor koordinátái éppen megegyeznek az iránykoszinuszok értékével). Az iránykoszinuszokra teljesül a
    cos2(α)+cos2(β)+cos2(γ)=1
összefüggés.

A sikbeli, ill. térbeli koordináta-rendszerek segítségével a sík, ill. a tér minden pontjához pontosan egy valós számpár, ill. valós számhármas rendelhető hozzá.
Megfordítva: a koordináta-rendszerek segítségével minden valós számpárhoz, ill. valós számhármashoz pontosan egy síkbeli, ill. térbeli pont rendelhető hozzá.

Ha a síkban egy P(x,y) pontot a 'P' pontba mutató r vektor hosszával (vagyis az OP szakasz r=|r| hosszúságával), és a 'P' pontba mutató r vektor φ irányszögével (azaz az r vektor 'x' tengellyel bezárt szögével) adunk meg, ún. síkbeli polárkoordinátákról beszélünk. A Descartes-féle koordináta-rendszerben megadott koordináták és a polárkoordináták kapcsolata
    x=r*cos(φ)
    y=r*sin(φ)
illetve
    r=√x2+y2
    tg(φ)=y/x
módon adható meg.

(2) Adjunk meg egy egyenest a következő két vektorral:

egy egyenes megadása egy pontjának a helyzetvektorával és az irányvektorával

Ekkor az egyenes egy tetszőleges 'P' pontjába mutató r helyzetvektort az
r=r0+t*v
képlettel adhatjuk meg (ahol t∈ℝ egy valós szám). Ezt az egyenes paraméteres vektoregyenletének nevezzük. Ha r és r0 az egyenes két különböző pontjába mutató vektor, akkor az rr0 vektor párhuzamos az egyenessel, tehát párhuzamos a v irányvektorral is. Ezért van olyan t∈ℝ valós szám, amelyre rr0=t*v teljesül.

Az egyenes r=r0+t*v paraméteres vektoregyenlete meghatározza az egyenes pontjait a következő értelemben:

Ha a helyzetvektor térbeli koordinátái r0=(x0,y0,z0), az irányvektor koordinátái pedig v=(a,b,c), akkor az egyenes paraméteres vektoregyenlete felírható az alábbi egyenletrendszer segítségével:
    x=x0+t*a
    y=y0+t*b
    z=z0+t*c
Ezt az egyenes paraméteres egyenletrendszerének nevezzük. Az egyenletrendszer (x,y,z) megoldásai a 't' paraméter különböző értékei mellett (t∈ℝ) az egyenes pontjait adják meg.

A síkban a fenti egyenletrendszer első két egyenlete adja meg az egyenes pontjait. Ha a v irányvektor egységvektor, amelynek irányszöge φ, akkor a fenti egyenletrendszer
    x=x0+t*cos(φ)
    y=y0+t*sin(φ)
alakban írható fel. (Mivel az egyenes pontjai nem függnek az irányvektor nagyságától, tetszőleges v irányvektor helyett használhatjuk a vo=v/|v| egységvektort. Ezért a fenti egyenletrendszer bármilyen irányvektor esetén alkalmazható, ha irányszöge φ.)

Ha a síkbeli egyenes paraméteres egyenletrendszeréből kiküszöböljük a 't' paramétert, akkor az egyenes
y=m*(x−x0)+y0
egyenletét kapjuk, ahol m=sin(φ)/cos(φ) az egyenes iránytangense vagy meredeksége (az egyenes 'x' tengellyel bezárt φ irányszögének a tangense). Ha az egyenes adott P0=(x0,y0) pontját úgy választjuk meg, hogy x0=0 teljesüljön (azaz a P0 pont az 'y' tengelyen legyen), akkor a fenti egyenlet az egyszerűbb
y=m*x+b
formában írható fel, ahol b=y0 teljesül. (Mivel 'b' az egyenes és az 'y' tengely metszéspontjának 'y' koordinátája, "az az érték, ahol az egyenes az 'y' tengelyt metszi", 'b'-t az egyenes y-tengelymetszetének nevezzük.) Ez a síkbeli egyenes egyenletének iránytényezős alakja, "amelyben 'm' az egyenes iránytangense, 'b' pedig az y-tengelymetszet" (Selényi-Szendrei 1969: 174). Az egyenlet fontosabb speciális esetei:

  • Ha az egyenes párhuzamos az 'x' tengellyel, akkor egyenlete y=b alakú ('x' értéke tetszőleges lehet).
  • Ha az egyenes metszi a koordináta-rendszer origóját, akkor egyenlete y=m*x alakú.
  • Ha az egyenes párhuzamos az 'y' tengellyel, akkor egyenlete x=a alakú, ahol 'a' tetszőleges valós szám ('y' értéke tetszőleges lehet).

Ha két egyenes iránytényezős alakban adott, és meredekségük m1 és m2 (feltéve, hogy egyikük sem párhuzamos az 'y' tengellyel), akkor

  • az egyenesek párhuzamosak, ha meredekségük megegyezik, azaz m1=m2 teljesül;
  • az egyenesek merőlegesek, ha m1*m2=−1, vagyis
        m1=−1/m2
    teljesül.

A merőlegességre vonatkozó szabály például a következőképpen látható be. A merőlegesség feltétele, hogy az irányvektorok skaláris szorzata zérus legyen. Legyenek az iránytényezős alakban megadott egyenesek egyenletei:
    y=m1*x+b1
    y=m2*x+b2
Ekkor az egyenesek két pontját könnyen megkaphatjuk például x=0 és x=1 mellett, ezekből pedig az egyenesek irányvektorai kifejezhetőek:
    v1= (1,m1+b1)−(0,b1)= (1,m1)
    v2= (1,m2+b2)−(0,b2)= (1,m2)
Az egyenesek merőlegesek, ha irányvektoraik skaláris szorzata zérus, azaz
    v1*v2= (1,m1)*(1,m2)= 1+m1*m2=0
Az utóbbi egyenletet átrendezve megkapjuk a merőlegesség
    m1=−1/m2
feltételét. (Megjegyzés: a fenti összefüggéshez az egyenesek
    n1=(m1,−1)
    n2=(m2,−1)
normálvektorainak skaláris szorzatát kiszámítva is eljuthatunk.)

Ha egy síkbeli egyenesnek adott két különböző, P0=(x0,y0) és P1=(x1,y1) pontja, amelyekre x0≠x1 teljesül (vagyis az egyenes nem párhuzamos az 'y' tengellyel), akkor az
    y0=m*x0+b
    y1=m*x1+b
egyenletrendszert 'm'-re és 'b'-re megoldva az egyenes 'm' meredeksége
    m=(y1−y0)/(x1−x0)
módon, az egyenes 'b' tengelymetszete pedig például
    b=y0−m*x0
módon számítható ki. Az y=m*x+b egyenletbe helyettesítve 'b'-t, kiemelve 'm'-et, majd behelyettesítve 'm'-et, az egyenes egyenlete
y=[(y1−y0)/(x1−x0)]*(x−x0)+y0
alakban írható fel. Ez a két adott ponton átmenő (síkbeli) egyenes egyenlete. (Az egyenlet helyessége könnyen ellenőrizhető x=x0 és x=x1 helyettesítéseket elvégezve.)

  • Ha az egyenes két adott pontjára P0=(a,0) (a≠0) és P1=(0,b) teljesül (azaz P0 az 'x' tengelyen, P1 pedig az 'y' tengelyen helyezkedik el), akkor a fenti egyenlet
        y=(−b/a)*(x−a)
    alakú lesz.
    Ha az egyenes nem párhuzamos az 'x' tengellyel (azaz b≠0), akkor a fenti egyenlet
    x/a+y/b=1
    alakban írható fel (ahol 'a' az egyenes x-tengelymetszete, 'b' pedig az egyenes y-tengelymetszete). Ez az egyenlet a síkbeli egyenes tengelymetszetes alakja.
A síkbeli egyenes egyenlete mindig felírható
    A*x+B*y+C=0
alakban, ahol A, B és C tetszőleges valós számok, és az A és B számok egyszerre nem lehet zérusok.
    Megfordítva: minden olyan síkbeli pontsokaság, amelynek a P(x,y) pontjai leírhatók az
    A*x+B*y+C=0
egyenlettel, ahol A, B és C tetszőleges valós számok, és az A és B számok egyszerre nem lehetnek zérusok, egy síkbeli egyenest ad meg.

A fenti egyenlet a síkbeli egyenes egyenletének általános alakja.

Az egyenes paraméteres vektoregyenletéhez hasonlóan a síkot is leírhatjuk egy paraméteres vektoregyenlettel (és az ennek megfelelő egyenletrendszerrel). Adjunk meg egy síkot a következő vektorokkal:

  • a sík egy adott P0 pontjába mutató r0 vektorral (a P0 pont helyzetvektorával);
  • a síkkal párhuzamos v1 és v2 vektorokkal (a sík két bázisvektorával), ahol
    • v10 és v20 (vagyis a vektorok nem zérusvektorok);
    • v1v2 (vagyis a vektorok nem párhuzamosak, azaz lineárisan függetlenek).

Ha r a sík egy tetszőleges P(x,y,z) pontjába mutató vektor, akkor az (rr0) vektor a síkban fekszik, vagyis kifejezhető a v1 és v2 bázisvektorok lineáris kombinációjaként. Tehát vannak olyan 't' és 'u' valós számok, amelyekre rr0=t*v1+u*v2 teljesül. Ezt átalakítva
r=r0+t*v1+u*v2
adódik, ahol t, u∈ℝ tetszőleges valós számok. Ez a sík paraméteres vektoregyenlete.

(3) Adjunk meg egy egyenest a következő két vektorral:

egy egyenes megadása egy pontjának a helyzetvektorával és az irány- vagy normálvektorával

Ekkor az egyenes egy tetszőleges P(x,y) pontjába mutató r helyzetvektort az
(rr0)*n=0
vektoregyenlettel adhatjuk meg. Ha r és r0 az egyenes két különböző pontjába mutató vektor, akkor az (rr0) vektor párhuzamos az egyenessel, tehát merőleges az n normálvektorra (vagyis skaláris szorzatuk zérus).

Ha a helyzetvektor síkbeli koordinátái r0=(x0,y0), a normálvektor koordinátái pedig n=(t,u), akkor az egyenes normálvektoros egyenlete felírható az alábbi egyenlet segítségével:
    (x−x0)*t+(y−y0)*u=0
Ha a normálvektor irányszöge α, hossza pedig |n|=n, akkor t=n*cos(α) és u=n*sin(α) miatt a fenti egyenlet
    (x−x0)*cos(α)+(y−y0)*sin(α)=0
alakban írható fel. Az egyenlet nem függ a normálvektor hosszától, és a normálvektor egyeneshez viszonyított irányától sem. (Ha az n normálvektor nem az egyenes irányába mutat, azaz α'=α+π irányszöggel rendelkezik, akkor cos(α')=−cos(α) és sin(α')=−sin(α) teljesül, mivel a szinuszfüggvény és koszinuszfüggvény harmadik síknegyedbeli előjele negatív. Ekkor (−1)-gyel beszorozva az egyenletet, mind α, mind α' irányszög esetén ugyanaz adódik.)
A fenti egyenletet átalakítva
    x*cos(α)+y*sin(α)= x0*cos(α)+y0*sin(α)= r0*no
adódik.
Vezessük be a p=r0*no jelölést az egyenlet jobb oldalán álló mennyiségre.
A p=r0*no kifejezés az r0 helyzetvektor merőleges vetületét adja meg az no egységvektorra, ezért csak az r0 helyzetvektor x0 és y0 koordinátáitól, valamint az n normálvektor 'α' irányszögétől függ. A 'p' előjelét az no egységvektor iránya határozza meg: ha no az egyenes felé mutat, akkor p≥0, ellenkező esetben p≤0. De mivel korábban láttuk, hogy az egyenlet nem függ a normálvektor egyeneshez viszonyított irányától, elegendő azzal az esettel foglalkoznunk, amikor a normálvektor az egyenes irányába esik, azaz p=r0*no≥0 teljesül.

Az alábbi ábrán az egyenes az 'y' tengelyt (0,b)-ben, az 'x' tengelyt pedig (a,0)-ban metszi.

egy egyenes megadása egy pontjának a helyzetvektorával és a normálvektorával

Az egyenes |OB|=b y-tengelymetszetét a P0(x0,y0) pont 'y' tengelyre vonatkozó merőleges vetületének M(0,y0) metszéspontja két részre osztja, ezért
    b=y0+m
ahol m=|MB| az MBP0 derékszögű háromszög 'y' tengelyre eső befogója.
Emellett AOP∢=α és OBP∢ merőleges szárú szögek, ezért MBP0∢=α, vagyis m/x0=ctg(α), tehát
    m=x0*ctg(α)
teljesül. Másrészt az OBP derékszögű háromszögben p=b*sin(α), tehát
    b=p/sin(α)
teljesül. A három egyenletből behelyettesítéssel
    p/sin(α)=y0+x0*ctg(α)
adódik, amiből ctg(α)=cos(α)/sin(α) miatt
    p=y0*sin(α)+x0*cos(α)
következik. Tehát a síkbeli egyenes normálvektoros egyenlete
x*cos(α)+y*sin(α)=p
alakban is írható, ahol 'α' az egyenes normálvektorának irányszöge, és 'p' az egyenes és a koordináta-rendszer origójának távolsága (p≥0). Ez a síkbeli egyenes egyenletének Hesse-féle normálalakja (vö. Obádovics 1972: 454-455).

Az alábbi ábrán négy egyenest ábrázolunk. Az egyenesek egyenletének x*cos(α)+y*sin(α)=p Hesse-féle normálalakjában az alábbi egyenesek (jobbról balra) a következő paramétereknek felelnek meg:

Adjunk meg egy síkot a következő két vektorral:

Ekkor a sík egy tetszőleges 'P' pontjába mutató r helyzetvektort az
(rr0)*n=0
vektoregyenlettel adhatjuk meg.

Adjunk meg egy síkot a sík három, nem egy egyenesbe eső P0, P1 és P2 pontjába mutató r0, r1 és r2 helyzetvektorokkal.

Ekkor a sík egy tetszőleges 'P' pontjába mutató r helyzetvektort az
(rr0)·(r1r0)·(r2r0)=0
vektoregyenlettel adhatjuk meg (ahol a '·' művelet a vektorok vegyes szorzatát jelöli).

Végül tekintsük az
A*x+B*y+C*z+D=0
egyenletet, ahol A, B, C és D tetszőleges valós számok, és az A, B, C számok közül legalább az egyik zérustól különböző. Mivel
– a fenti egyenlet mindig egy síknak az egyenlete és
– egy adott sík egyenlete mindig a fenti alakra hozható,
ezért a fenti egyenlet a sík egyenletének általános alakját adja meg.


9.2. Feladatok

Számítsuk ki az ABC háromszög területét, ha a háromszög végpontjaira A(2,-1), B(1,4) és C(-3,2) teljesül. (Obádovics 1972: 452)

(megoldás: 11)


Határozzuk meg az A(2,−1) és B(3,4) pontokon átmenő egyenes egyenletét! (vö. Obádovics 1972: 457)


Számítsuk ki az 5*x−y+2=0 és 2*x−3*y+1=0 egyenesek metszéspontját és hajlásszögét! (vö. Obádovics 1972: 459)

(megoldás: a hajlásszög 45°)


Döntsük el, hogy a 4*x+3*y−15=0 és 3*x−4*y+15=0 egyenesek merőlegesek-e? (vö. Obádovics 1972: 459)

(megoldás: igen)


Döntsük el, hogy a 4*x−6*y+15=0, 5*x+4*y+13=0 és x+12*y−3=0 egyenesek egy pontban metszik-e egymást? (vö. Obádovics 1972: 461)

(megoldás: igen)

Határozzuk meg a P(5,3) pont távolságát a 3*x+4*y−7=0 egyenestől! (vö. Obádovics 1972: 463)

(megoldás: 4)


Adjunk konkrét értékeket az A, B, C paramétereknek, és határozzuk meg az A*x+B*y+C=0 egyenlettel adott e(x,y) egyenes alábbi jellemzőit az adott A, B és C esetén: (pl. A=1, B=−2, C=−4; A=3, B=−5, C=−10; stb.; érdemes a korábbi feladatokban szereplő egyenesekre elvégezni a feladatot) (vö. Obádovics 1972: 456)


Adjunk konkrét értékeket az A, B, C, u, v és α paramétereknek, és határozzuk meg az A*x+B*y+C=0 egyenlettel adott e(x,y) egyenes, P(u,v) pont és 'α' szög esetén az alábbi jellemzőket:


10.1 A kör és a parabola egyenlete

(1) A kör a sík azon pontjainak mértani helye, amelyek egy adott ponttól, a kör középpontjától egyenlő távolságra vannak (vö. Obádovics 1972: 468).

Adjunk meg egy kört a következő módon:

egy kör megadása a középpontjának a helyzetvektorával és a sugárral

Ekkor a kör egy tetszőleges P(x,y) pontjába mutató r helyzetvektort az     |rr0|=r
képlettel, vagy ezt négyzetre emelve az
(rr0)2=r2
képlettel adhatjuk meg (ahol egy vektor négyzete alatt hosszúsága négyzetét értjük, amit az önmagával vett skaláris szorzattal számíthatunk ki). Ezt koordinátákkal kifejezve az
(x−a)2+(y−b)2=r2
egyenlethez jutunk. Ezt a kör általános egyenletének nevezzük. Ha r a kör egy tetszőleges pontjába mutató vektor és r0 a kör középpontjába mutató vektor, akkor az (rr0) vektor nagysága éppen a kör sugarát adja meg.

Ha a kör középpontja a koordináta-rendszer origójával esik egybe, akkor a=0 és b=0 miatt a kör középponti egyenletét kapjuk:
    x2+y2=r2

Ha az origó középpontú kör egy P(x,y) pontjába mutató r helyzetvektort polárkoordinátákkal (azaz a vektor 'r' hosszával és t=α irányszögével) adjuk meg, akkor a kör paraméteres egyenletrendszerét kapjuk:
    x=r*cos(t)
    y=r*sin(t)
ahol a 't' paraméterre t∈[0,2*π) teljesül. "Ha 't' befutja a 0≤t<2*π intervallumot, r végpontja leírja a kört." (Reiman 1992: 345)

Húzzuk meg a kör egy P0(x0,y0) pontjában a kör érintőjét.

egy kör érintője

Az érintő P0 pontjába mutató helyzetvektor r, a kör K0(a,b) középpontjából a P0(x0,y0) pontba mutató (rr0) vektor pedig merőleges az egyenesre, ezért az egyenes egy normálvektorát adja.

Ezért az egyenes egy tetszőleges Q(x,y) pontjába mutató q vektorral felírhatjuk az egyenes normálvektoros egyenletét:
    (qr)*(rr0)=0

Az érintő normálvektoros egyenletét koordinátákkal felírva az
    (x−x0)*(x0−a)+(y−y0)*(y0−b)=0
egyenletet kapjuk (ahol K0(a,b) a kör középpontja, P0(x0,y0) pedig az egyenes és a kör érintkezési pontja).


Feladat: határozzuk meg annak a feltételét, hogy egy origó középpontú, 'r' sugarú körnek és egy iránytényezős alakban megadott ('m' meredekségű és 'b' tengelymetszetű) egyenesnek


(2) A parabola azoknak a pontoknak a halmaza a síkon, amelyek a sík egy 'F' pontjától és egy, az 'F' pontot nem tartalmazó 'd' egyenesétől egyenlő 'p' távolságra vannak. (vö. Rieman 1992: 349)

Vizsgáljunk egy olyan parabolát, amelyre a következők teljesülnek:
– a 'd' vezéregyenes párhuzamos a koordináta-rendszer 'x' tengelyével, az 'x' tengely alatt helyezkedik el, és távolsága az 'x' tengelytől 'p' (tehát egyenlete y=−p);
– a 't' szimmetriatengely egybeesik a koordináta-rendszer 'y' tengelyével;
– a tengelypont koordinátái C(0,0), azaz a tengelypont egybeesik a koordináta-rendszer origójával;
– a fókuszpont koordinátái F(0,p).

A szakirodalomban számos helyen (pl. Obádovics 1972; Rieman 1992; Selényi-Szendrei 1969) a fókuszponttól és a vezéregyenestől mért távolságot (p) a p'=2*p paraméterrel jelölik. Ebben az esetben például a fókuszpont és a tengelypont, valamint a tengelypont és a vezéregyenes távosága p'/2=p, a fókuszpont és a vezéregyenes távosága p'=2*p stb., és p↔p'/2 helyettesítést kell végrehajtanunk az egyenletekben.

Az ilyen elhelyezkedésű parabolát normálparabolának ("felülről nyitott" parabolának) nevezzük.

egy "felülről nyitott" helyzetű parabola

Ekkor a parabola egy tetszőleges P(x,y) pontjának távolsága az F(0,p) fókuszponttól 'p', azaz
    x2+(y−p)2=p2
teljesül. Emellett a P(x,y) pont merőleges vetülete a 'd' egyenesre a Q(x,-p) pont, és mivel a P(x,y) pont és a Q(x,-p) távolsága szintén 'p', ezért
    (y+p)2=p2
teljesül. A két egyenletből
    x2+(y−p)2=(y+p)2
következik, amit egyszerűsítve kapjuk a normálparabola egyenletét:
y=x2/(4*p)

Ha a normálparabolát 90° fokkal jobbra vagy balra elforgatjuk, a következő parabolákhoz jutunk:

egy "jobbról nyitott" helyzetű parabola

A "jobbról nyitott" parabola esetében a koordináta-rendszer 'x' és 'y' tengelye "éppen szerepet cserél" (vö. Rieman 1992: 351). A 90° fokkal jobbra elforgatott parabola esetén a parabola egy tetszőleges P(x,y) pontja a P'(x',y') pontba megy át, ahol
    x'=y
    y'=−x
teljesül. Ebből
    x'=(−y')2/(4*p)
adódik, tehát a "jobbra nyitott" parabola egyenlete
y'=±√4*p*x' vagy y'2=4*p*x'
alakú lesz (ahol x'∈[0,+∞) teljesül).

Ha a normálparabolát egy e(u,v) vektorral eltoljuk, akkor a parabola egy tetszőleges P(x,y) pontja a P'(x',y') pontba megy át, ahol
    x'=x+u
    y'=y+v
teljesül. Ebből
    (y'−v)=(x'−u)2/(4*p)
adódik, tehát az e(u,v) vektorral eltolt normálparabola egyenlete
y'=(x'−u)2/(4*p)+v
alakú lesz. Az így eltolt parabola tengelypontja C'(u,v) lesz.

Minden olyan síkbeli parabola egyenlete, amelynek a szimmetriatengelye párhuzamos a koordináta-rendszer 'y' tengelyével,
    y=a*x2+b*x+c
alakú, ahol a, b, c∈ℝ tetszőleges számok, és a≠0 teljesül.
Megfordítva: minden olyan síkbeli pontsokaság, amelynek az egyenlete
    y=a*x2+b*x+c
alakú, ahol a, b, c∈ℝ tetszőleges számok, és a≠0 teljesül, egy 'y' tengellyel párhuzamos szimmetriatengelyű parabola egyenlete.

Ha a>0 teljesül, a parabola "felfelé nyitott"; ha pedig a<0 teljesül, akkor a parabola "lefelé nyitott".


10.2 Az ellipszis és a hiperbola egyenlete

(1) Az ellipszis azoknak a pontoknak a halmaza a síkon, amelyeknek a sík két adott, F1 és F2 pontjától mért távolságának összege állandó. (vö. Rieman 1992: 356)

  • Az F1 és F2 pontoktól mért távolságösszeget 2*a módon szokás megadni, ahol a>|F1F2|/2 rögzített valós szám.

Vezessük be az ellipszis jellemzésére az alábbi fogalmakat:

  • Az F1 és F2 pontkat az ellipszis fókuszainak (fókuszpontjainak, gyújtópontjainak) nevezzük.
  • Az F1F2 szakasz 'O' felezőpontját az ellipszis középpontjának nevezzük. Jelöljük az 'O' középpont és F1 (vagy F2) távolságát 'c'-vel.
  • Jelöljük az F1F2 szakaszt összekötő egyenesen elhelyezkedő, és az 'O' középponttól azonos 'a' távolságra levő pontokat 'A' és 'B' módon. Az AB szakaszt az ellipszis nagytengelyének nevezzük. (Az 'A' és 'B' pontok az ellipszis pontjai. Távolságuk, azaz a nagytengely hossza 2*a.)
  • Jelöljük az 'O' középponton átmenő, a nagytengelyre (az F1F2 szakaszt összekötő egyenesre) merőleges egyenes és az ellipszis metszéspontjait 'C' és 'D' módon. Az CD szakaszt az ellipszis kistengelyének nevezzük. Jelöljük a kistengely pontjainak távolságát az 'O' középponttól b-vel. (Mivel pl. az OCF1 háromszög derékszögű, ezért a Pitagorasz-tételből b2+c2=a2 következik.)
  • Ha P(x,y) az ellipszis egy tetszőleges pontja, akkor az F1P és F2P szakaszokat vezérsugaraknak nevezzük. (Ha a vezérsugarak hossza r1 és r1, akkor r1+r2=2*a teljesül.)

Vizsgáljunk egy olyan ellipszist, amelyre a következők teljesülnek:
– a középpont koordinátái O(0,0), azaz a középpont egybeesik a koordináta-rendszer origójával;
– az ellipszis nagytengelye a koordináta-rendszer 'x' tengelyén fekszik, vagyis
    • fókuszpontjainak koordinátái F1(−c,0) és F2(c,0), továbbá
    • a nagytengely végpontjainak koordinátái A(−a,0) és B(a,0);
– az ellipszis kistengelye a koordináta-rendszer 'y' tengelyén fekszik, vagyis
    • a kistengely végpontjainak koordinátái C(0,b) és D(0,−b).

az ellipszis nevezetes pontjai

A fenti elhelyezkedésű ellipszisben az ellipszis egy tetszőleges P(x,y) pontjának távolságösszege az F1(−c,0) és F2(c,0) fókuszpontoktól 2*a, azaz
    √(x+c)2+y2 + √(x−c)2+y2=2*a
teljesül. Ezt az egyenletet átalakítva (négyzetre emelve, átrendezve és ismét négyzetre emelve, majd felhasználva a b2+c2=a2 összefüggést) kapjuk az ellipszis középponti egyenletét:
x2/a2+y2/b2=1

Legyen az ellipszis tetszőleges P(x,y) pontjába mutató helyzetvektor r, és jelöljük az r helyzetvektor irányszögét α=t módon. Ekkor az irányvektor koordinátáit kifejezhetjük
    x=a*cos(t)
    y=b*sin(t)
módon, ahol t∈[0,2*π) teljesül. Ez az ellipszis paraméteres egyenletrendszere, ugyanis ha a 't' paraméter "befutja a 0≤t<2*π intervallumot, r leírja az ellipszist" (Rieman 1992: 357).

(2) A hiperbola azoknak a pontoknak a halmaza a síkon, amelyeknek a sík két adott, F1 és F2 pontjától mért távolságának különbsége abszolút értékben állandó. (vö. Rieman 1992: 362)

  • Az F1 és F2 pontoktól mért távolságkülönbség abszolút értékét 2*a módon szokás megadni, ahol a<|F1F2|/2 rögzített valós szám.

Vezessük be a hiperbola jellemzésére az alábbi fogalmakat:

  • Az F1 és F2 pontkat a hiperbola fókuszainak (fókuszpontjainak, gyújtópontjainak) nevezzük.
  • Az F1F2 szakasz 'O' felezőpontját a hiperbola középpontjának nevezzük. Jelöljük az 'O' középpont és F1 (vagy F2) távolságát 'c'-vel.
  • Jelöljük az F1F2 szakaszt összekötő egyenesen elhelyezkedő, és az 'O' középponttól azonos 'a' távolságra levő pontokat 'A' és 'B' módon. Az 'A' és 'B' pontokat a hiperbola csúcsainak nevezzük.
    • Az AB szakasz egyenesét a hiperbola valós tengelyének nevezzük. (A valós tengely, és az erre merőleges, az 'O' középpontra illeszkedő függőleges tengely a hiperbola szimmetriatengelyei.)
  • Ha P(x,y) a hiperbola egy tetszőleges pontja, akkor az F1P és F2P szakaszokat vezérsugaraknak nevezzük. (Ha a vezérsugarak hossza r1 és r1, akkor |r1−r2|=2*a teljesül.)

Vizsgáljunk egy olyan hiperbolát, amelyre a következők teljesülnek:
– a középpont koordinátái O(0,0), azaz a középpont egybeesik a koordináta-rendszer origójával;
– a hiperbola valós tengelye a koordináta-rendszer 'x' tengelyén fekszik, vagyis
    • fókuszpontjainak koordinátái F1(−c,0) és F2(c,0), továbbá
    • a csúcspontok koordinátái A(−a,0) és B(a,0).

a hiperbola nevezetes pontjai

A fenti elhelyezkedésű hiperbolában a hiperbola egy tetszőleges P(x,y) pontjának távolságkülönbsége az F1(−c,0) és F2(c,0) fókuszpontoktól 2*a, azaz
    |√(x+c)2+y2 − √(x−c)2+y2|=2*a
teljesül. Ezt az egyenletet átalakítva (négyzetre emelve, átrendezve és ismét négyzetre emelve), majd bevezetve a
    b2=c2−a2
jelölést, kapjuk a hiperbola középponti egyenletét:
x2/a2−y2/b2=1

A hiperbola középponti egyenletét szorzattá alakítva az
    (x/a+y/b)*(x/a−y/b)=1
egyenletet kapjuk, amelyben a szorzótényezők a
    b*x+a*y=0
    b*x−a*y=0
egyenletű egyenesek. Ezeket az egyeneseket a hiperbola aszimptotáinak nevezzük. Az aszimptoták "átmennek az 'O' középponton, de a hiperbolával nincs közös pontjuk", továbbá "a hiperbola két ága az aszimptoták által meghatározott két csúcsszögtartományban helyezkedik el" (Rieman 1993: 364). Az aszimptoták jelentőségét az adja, hogy minden határon túl növekvő távolságra a fókuszoktól (x→±∞) a hiperbola az aszimptotákhoz tart.

konjugált hiperbolák

Az ábrán ún. konjugált hiperbolák szerepelnek. Konjugált hiperboláknak nevezzük azokat a hiperbolákat, melyeknek aszimptotái megegyeznek, csak az aszimptoták különböző oldalain helyezkednek el. (Wikipédia)

Legyen a hiperbola tetszőleges P(x,y) pontjába mutató helyzetvektor r, és jelöljük az r helyzetvektor irányszögét α=t módon. Ekkor az irányvektor koordinátáit kifejezhetjük
    x=a/cos(t)
    y=b*tg(t)
módon, ahol t∈[0,2*π), t≠π és t≠3*π/2 teljesül. Ez a hiperbola paraméteres egyenletrendszere.

Egy hiperbolát derékszögűnek nevezünk, ha aszimptotái merőlegesek egymásra. Az aszimptoták egyenletei alapján ez akkor teljesül, ha a=b teljesül, ezért egy derékszögű hiperbola egyenlete
x2/a2−y2/a2=1
alakú.

Ha egy derékszögű hiperbolát 45° fokkal jobbra elforgatunk, akkor a kapott hiperbola aszimptotái éppen a koordináta-rendszer tengelyei lesznek. A derékszögű hiperbola egyenlete ebben az esetben
y=c/x
alakú lesz. Mivel ebből x*y=c következik (ahol c>0 állandó), ezért megállapíthatjuk, hogy "a hiperbolapontok aszimptotáktól mért távolságainak a szorzata állandó, hiszen a szóban forgó távolságok itt éppen a pont koordinátáival egyenlők" (Rieman 1992: 366).


10.3 Kúpszeletek és másodrendű görbék. Vegyes feladatok

Azokat a pontsokaságokat (vagy alakzatokat), amelyeknek a pontjai kielégítik az
    a11*x2+ 2*a12*x*y+ a22*y2+ 2*a13*x+ 2*a23*y+ a33=0
másodfokú kétismeretlenes egyenletet, ahol az a11, a12 és a22 együtthatók között legalább egy zérustól különböző, másodrendű görbéknek nevezzük.

Vezessük be az
    a21=a12
    a31=a13
    a32=a23
együtthatókat, és az így definiált [aij] együtthatókkal az alábbi determinánst:

Δ=det 
a11 a12 a13
a21 a22 a23
a31 a32 a33

A Δ determináns A33 aldeterminánsa lényeges szerepet játszik a másodrendű görbék vizsgálatában:

A33=det 
a11 a12
a21 a22

A fenti jelölések segítségével a másodrendű görbéket a következőképpen osztályozhatjuk (vö. Obádovics 1972: 509; Riemann 1992: 369):

Δ=0
elfajult görbe
Δ≠0
közönséges görbe
A33>0
elliptikus görbe
pont • ellipszis vagy kör (Δ<0)
• üres alakzat (Δ>0)
A33=0
parabolikus görbe
• párhuzamos egyenespár (A11+A22<0)
• kettős (egybeeső) egyenes (A11+A22=0)
• üres alakzat (A11+A22>0)
parabola
A33<0
hiperbolikus görbe
metsző egyenespár hiperbola

Ha A33≠0 (ún. centrális kúpszeletek, ellipszis vagy hiperbola esetén) a középpont koordinátáira
    x0=A31/A33
    y0=A32/A33
teljesül (vö. Obádovics 1972: 510).

A kört, az ellipszist, a hiperbolát és a parabolát kúpszeleteknek nevezzük, mert mindegyiket egy kettős forgáskúp síkmetszeteként kaphatjuk meg:

kúpszeletek

Ha a metszősík a forgáskúp csúcspontján nem halad át, és

  • a forgáskúp pontosan egy alkotójával párhuzamos, és csak a forgáskúp egyik palástját metszi, parabolát kapunk;
  • a forgáskúp egyetlen alkotójával sem párhuzamos, és a forgáskúp minden alkotóját metszi, ellipszist kapunk (ha a sík merőleges a forgáskúp tengelyére, kört);
  • a forgáskúp mindkét palástját metszi, hiperbolát kapunk (ld. az ábrát).

parabola mint kúpszelet

hiperbola mint kúpszelet

Ha a metszősík áthalad a forgáskúp csúcspontján, akkor ún. elfajult kúpszeletet kapunk:

  • ellipszis helyett pontot;
  • parabola helyett "egy egyenest, amelynek mentén a sík érinti a kúpot" (Obádovics 1972: 501);
  • hiperbola helyett pedig egymást metsző egyenespárt.

Például tekintsük az x2+y2=9 r=3 sugarú kört. Erre nyilvánvalóan a11=1, a22=1 és a33=-9 teljesül, vagyis

Δ=det 
1 0 0
0 1 0
0 0 -9

Ebből könnyen kiolvasható, hogy a Δ determináns értéke Δ=-9 (Δ≠0, Δ<0) és az A33 aldetermináns értéke A33=1 (A33>0).


Második példaként tekintsük az y=(x−3)2+6 parabolát. Ez
    x2−6*x−y+15=0
alakra hozható, tehát az együtthatókra a11=1, a13=a31=-3, a23=a32=-1/2 és a33=15 teljesül, vagyis

Δ=det 
1 0 -3
0 0 -1/2
-3 -1/2 15

Kiszámítható, hogy a Δ determináns értéke Δ=-1/4 (Δ≠0, Δ<0) és az A33 aldetermináns értéke A33=0.


Harmadik példaként tekintsük az ellipszist (+), ill. hiperbolát (−) leíró x2/a2±y2/b2=1 egyenletet (a, b≠0). Ez
    b2*x2±a2*y2−a2b2=0
alakra hozható, tehát az együtthatókra a11=b2, a22=±a2, a33=−a2b2 teljesül, vagyis

Δ=det 
b2 0 0
0 ±a2 0
0 0 −a2b2

A Δ determináns értéke Δ=a4b4 vagyis Δ≠0 és Δ előjele az a22 együttható előjelétől függ: ha az alakzat ellipszis, Δ<0, ha az alakzat hiperbola, Δ>0. Az A33 aldetermináns értéke A33=±a2b2, vagyis A33≠0 és A33 előjele ebben az esetben is az a22 együttható előjelétől függ, de az előzőhöz képest fordított értelemben: ha az alakzat ellipszis, A33>0, ha az alakzat hiperbola, A33<0.


(→ előző témakörök)


Boda István, 2021.